daxy kirjutas:
no kas mu vesi mis kraanist tuli muutus kohe kehvaks,kui kaks uut kala poest tõin ja kahvaga sisse panin. ma ju kirjutasin,et enne nende toomist ei olnud mul kaladega mingit probleemi. seljuhul tuleks kontrollida loomapoodides olevat vett ?
OK, katsuks siis selgitada mis akvas veega toimub.
Kalade väljaheidetest, söömata toidust jms. tekib vette ammoniaak - on ju vahe kas vette pissib 3 või 5 kodanikku?

Ioniseeritud ammoniaak ehk ammoonium (NH4) loetakse üldjuhul kaladele ohutuks, ioniseerimata ammoniaak (NH3) on aga kaladele mürgine. Nitrosomonas bakterid töötlevad ammoniaagi ümber, selle käigus tekivad aga nitritid (NO2) mis on samuti kaladele mürgised. Järgmisel sammul Nitrobacter nimelised bakterid töötlevad nitritid ümber nitraatideks mis on kaladele ohtlikud vaid siis kui kontsentratsioon on kõrge.
Kui akvaariumi töötatakse sisse siis pole bakterikoloonia veel välja kujunenud, seepärast ei tohiks alustada suure hulga kaladega vaid ühe-kahe kalaga. Ammoniaagi tase hakkab tõusma enamasti kolmanda päeva paiku peale kala(de) lisamist, nitriti tase aga ca nädal peale kala(de) lisamist. Kogu tsükli pikkus võib varieeruda paarist nädalast mitme kuuni, reeglina suuremal akval läheb kauem. Kui kalu on liiga palju siis võib juhtuda et väljaheidete suure hulga tõttu jõuab ammoniaagi või nitriti tase enne muutuda kaladele ohtlikuks kui nende ümbertöötlemiseks vajaliku suurusega bakterite koloonia on välja kujunenud. Sel juhul saab ammoniaagi või nitriti taset alla kas osalise veevahetusega või kemikaalidega (ntx Ammo-Lock ammoniaagi taseme alandamiseks). Kuna taimed omastavad veest lisaks nitraatidele otse ka ammoniaaki kui nitriteid siis taimede olemasolu pehmendab oluliselt sissetöötamisprotsessi kalade jaoks, rohkete taimedega akvaariumis mõnede spetside arvates pole mõtet sissetöötamistsüklist rääkidagi.
Ja sama protsess mis sissetöötamisel toimib ka juhul kui kalu juurde lisatakse sest täiendavate jäätmete jaoks on vaja rohkem baktereid, see läheb küll kiiremini sest märkimisväärne bakterite koloonia on juba olemas.
Sissetöötanud akvas on probleemiks nitraatide näol lõppjääkide kogunemine. Nitraatide hulka saab vähendada vaid kahel moel:
- veevahetustega
- rohkete taimedega kuna nitraadid on taimedele toitaineteks
Kui veevahetusi tehakse harva või liiga väikeses mahus et eemaldada jääkaineid siis need kumuleeruvad ja pikema aja järel ilmneb probleem. NO3 test on vahend millega saab hinnata kogunenud nitraatidest tingitud vajadust veevahetuseks.
Seda et silikoonist eralduvad mürkained süüdi oleks ma ei usu (akva juba pikka aega käigus), kui see aga nii oleks siis neid aineid veetestid küll ei näita.
Ehk siis kahtlustaks kas veekvaliteeti või haigust. Kui vesi ära sai valatud jäävad ilmselt põhjused teadmata.