Minka kirjutas:
Ja õhtul koju tulles akva läbi enam ei paistnud (kõikjal selline kollakas-rohekas-hallikas vine ja mingi väike sodi - minu põhjakad aga lendasid rõõmsalt ringi ja ajasid omi asju.
Niisiis, eile saatsin oma kalad ämma akvaariumisse komandeeringusse, kus nad lõbusalt suvepuhkust peavad ja alustagem otsast peale! Ega ma ikka nii kergelt ka alla ei anna, kuigi kurvaks veits teeb
Ja ikkagi veel küsiks, kuigi olen nüüd niiii palju igalt poolt kõike lugenud, et kui mul ei ole veel teisi kalu, vaid aint põhjakad kui tihti siis söötma peaks ja kas üldse sellist kooslust pidada saab?
Tohoh, pelgalt rohelise vee teket nimetad kohutavaks läbielamiseks?

Seda rohelist vett on nii mõnelgi meist olnud - jah, on tüütu ja pole ilus vaadata kuid kaladele ega taimedele see mingit ohtu ei kujuta. Küllap siis pingutasid üle toitmisega, eriti hull lugu kui mingeid väetiseid pruukisid. Aga ka see roheline vesi pole alustava akvaariumi juures mingi erakordne sündmus. Roheline vesi taandub ise kui toitainetega mitte laiutada, lõpuks saavad toitained lihtsalt otsa (kui Sa neid juurde ei küta). OK, kui kohe kuidagi närvid vastu ei pea siis kõige ohutum meetod lahtisaamiseks on pimendamine, oma varasemast postitusest - pimendamiseks tuleks:
- sööta kaladel kõht korralikult täis (tegelikult võib ka ilma, 4-5 päeva saavad nad hakkama küll selletagi)
- enne alustamist võiks teha veevahetuse ca 25% (lihtsalt vetikate kontsentratsiooni vähendamiseks)
- katta kõik kinni (ntx mustade prügikottidega), ainult õhuavad lahti jätta
- kontrollida et on korralik õhustamine - kuna taimed pimedas hapnikku ei tooda võib seda hakata nappima
- pimendada 4-5 päeva, valgust korrakski andmata (ei mingit söötmist, eriti veel valgustuse sisselülitamist)
- hea oleks kontrollida ammoniaagi ja nitritite taset (eriti kui kalu palju) sest vetikad võivad kasulike bakterite toidu nahka panna ning need võivad hukkuda, tulemusena peale vetikate tapmist kiire ammoniaagi ja/või nitritite taseme kasv ja kalade surm (kui näidud kõrged tuleb teha osaline veevahetus)
- pimendamine tuleb lõpetada sujuvalt - parim viis eemaldada kate õhtul magama minnes kui tuba pime, kui seda päeva ajal teha siis tuleks algul tasakesi avada vaid nurgake (valgustust mitte sisse lülitada) et kalad saaksid varjuda kuniks valgusega jälle harjuvad.
Kuna Sul kalu seal hetkel pole siis veel eriti lihtne teoks teha, vaja vaid 5 päevaks kinni katta ning asi korras.
Aga kordan, roheline vesi on tüütu kuid suht süütu, pole vajadust rapsida.
Uuesti otsast alustada on mõttetu, jõuad tõenäoliselt samasse punkti välja.
Rahu ja veelkord rahu.

Ah jah, kui kusagilt viitsiksid püüda vesikirpe siis need paneks Su rohelise vee nahka.

Update: kuna mu lootused ei täitunud ning keegi Su küsimustele kalade kohta ei vastanud siis üritan ise. Kalu nimega "põhjakoristajad" ma ei tea, kuid oletades et need on Corydorased arvaks et kooslus iseenesest vast toimiks (kogu elutegevus käiks küll vaid akva põhjas), kuid antud kontekstis oleks kummaline - Corydorastest pole vetikate tõrjumisel AFAIK (minu teada) tolku, lisaks on jäänud mulje (võib-olla küll ekslik, pole neid ise pidanud) et nad on küllaltki nõrgad kalad nii et alustava akvaariumi puhul ma neid küll ei kasutaks. Ancistrused söövad küll vetikaid kuid vähemalt minu omad on vetikate suhtes üsna valivad ning kui veel lisaks süüa anda siis nad vetikatest ei huvitu kuigivõrd.
Pakkusin ju Sulle mollisid, nendega oleks olnud lihtne - paar mollit sisse mis oleks piisavalt palju akva käivitamiseks ning piisavalt vähe et seal ei tekiks kohe ohtlikult palju jääkaineid. Siis sissetöötamise ajal süüa poleks üldse vaja anda, mollid näriksid vetikaid ja kõik oleks rahul...